Махнете тавана на пенсиите
ПРЕДЛОЖЕНИТЕ промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО) отразяват сравнително малка част от принципите и мерките, подготвени от консултативния експертен съвет, дискутирани в медиите, обществото и тристранката.
1. Голяма част от предложенията са изключително навременни заради кардиналните промени, ограничаващи възможностите за източване на социалноосигурителната система.
Отказът от предприемане поне на част от най-важните реформи едновременно с държавниябюджет за 2011 г. ще изправи ДОО пред допълнителен риск. Като се отчетат намаляващият фискален резерв, нерешителните съкращения на държавните разходи и неефективните системи, това ще наложи увеличаване на трансфера от държавата към НОИ или на данъчните и осигурителните задължения за работниците и работодателите.
2. Предлаганите промени са закъснели, особено като степен на подготвеност, съгласуваност с позициите на компетентни ведомства (в т.ч. НАП), липсващата оценка за въздействие върху бюджета, бизнеса и осигурените лица.
3. Част от основните ни възражения са срещу забраната за прекратяване на трудовите правоотношения с хора, навършили пенсионна възраст и с нужния стаж. Абсурдно е и предложението за криминализиране на неплащането на осигурителни вноски, срещу което категорично възразяваме.
Не можем да подкрепим и идеята за освобождаване на всички задължени лица от лихви върху осигурителните задължения, възникнали до 31.12.2010 г.
4. Предвижданите промени са имитация на реформа и не решават основните проблеми на социалноосигурителната система, а само ги отлагат във времето, с което още повече задълбочават кризата.
- По-висока ефективност на управлението на осигурителната система, като се въведе реално трипартитно управление.
- Да се предоставят функции на НОИ по контрола по спазване на осигурителните задължения.
- „Почистване“ на осигурителната система от плащания, които не са свързани с осигурителния принос на лицата към осигурителната система.
- Радикални промени в системата за ранно пенсиониране, по-обективни критерии за ползване правата за I и II категория труд. Да се извърши прекатегоризация на всички с режими за ранно пенсиониране.
- Размерът на осигурителните вноски, които прави държавата за определени категории държавни служители, да съответства на размера и продължителността на получаване на тяхната пенсия.
- Да се подготвят и извършат кардинални промени в реда, начина и контрола при отпускането на пенсиите за инвалидност. Радикално да се измени организацията на системата за определяне и отпускане на пенсиите за инвалидност и да се повиши контролът върху нейната дейност.
- Да се въведе публичен електронен регистър на издадените болнични без персонална информация.
- Да отпадне таванът за максимален размер на пенсиите.
- Да се въведат диференцирани ставки за минимален осигурителен доход за различните категории самоосигуряващи се лица.
Приемането на законопроекта от МС да се отложи и НОИ и НСТС да обсъдят по-балансиран, експертно прецизиран и ефективен вариант на промени на КСО.