TTIP допринася за растежа на европейската икономика
TTIP допринася за растежа на европейската икономика не само чрез подобряване на условията за търговия, но и чрез инвестициите, казва Божидар Данев, изпълнителен председател на Българската стопанска камара. То ще позволи двете икономики да се интегрират и по този начин да гарантират дългосрочен просперитет, но същевременно има неща, които не може да не ни смущават, казва той. Първото е, че цената на енергията в САЩ е четири пъти по-ниска отколкото в Европа. Това означава, че и без това по-конкурентоспособната американска икономика ще получи огромно преимущество, особено при по-енергоемките производства. Голямата разлика е, че данъчното облагане в Европа е много по-високо, обяснява Божидар Данев. В САЩ няма акцизи, няма и ДДС, там има други данъци, но разликата в облагането е много съществена. Според Божидар Данев ефектът ще бъде засилването на допълнително изтичането на капитали от Европа към САЩ и обратното – навлизането на американски продукти на нашия пазар.
Друг силно смущаващ момент е механизмът Investor State Dispute Settlement (ISDS), който е правен инструмент съществуващ и в момента. Механизмът е много сложен, но най-общо казано той дава възможност на фирмите да съдят държавата за пропуснати бъдещи печалби в резултат на въведени от нея промени. Въпросът е как ISDS ще бъде променен, когато стане функция на TTIP, казва Божидар Данев. Според него е възможно да се стигне до допълнителни диспропорции. Особеност е, че законодателството в САЩ е щатско законодателство и инвеститорите трябва да се съобразяват със законите във всеки отделен щат, който има собствени стандарти, а не единно европейско законодателство, както е в ЕС. В сферата на услугите отново всеки щат има отделни правила. Същевременно ако един американски инвеститор дойде в Европа знае, че като направи някаква стъпка тя важи за всички европейски страни, казва Божидар Данев. Според него друга важна страна на споразумението, особено за българския бизнес, е задължението за поддържане на постоянна връзка с Food and Drug Administration (FDA) в САЩ. Задължително е европейските фирми да имат постоянно локализиран в САЩ човек, който да бъде посредник между фирмата и FDA, което е допълнителен разход. Друг важен въпрос е доста затруднения достъп до обществените поръчки на европейските фирми, поради клаузата “Buy American”. Докато американска фирма може да участва в обществени поръчки в Европа, тази клауза спира европейските предприятия да участват в обществени поръчки в САЩ, дори да не се е явил нито един участник от Америка, казва Божидар Данев.
Всички тези въпроси се обработват в момента, казва Божидар Данев. Ние кореспондираме непрекъснато с общата европейска организация Business-Europe, като скоро изпратихме общо писмо до Жан Клод Юнкер за да може спорните въпроси да се напаснат в периода на преговорите. Окуражително е, че те винаги ни изпращат развитието на материалите и се консултират с нас, казва още той. От своя страна ние им изпращаме очакваното въздействие върху българската икономика, като последното писмо е от октомври.
TTIP ще промени пазара на работна ръка, защото ако фирма от ЕС инвестира в САЩ ще може да закара работна ръка и обратното, казва Божидар Данев. Ще се създадат нови работни места в резултата на разширяване на производствата поради нарастване на търговията. Очаква се голям бум в IT технологиите, тъй като Европа е доста по-напред от САЩ в областта на мобилната телефония и смарт телефонията, независимо от постиженията на Apple, която първа въведе смарт телефонията. От своя страна САЩ са по-напред по отношение на интернет. В момента тече процес на конвергиране в областта на IT технологиите, тоест вземат се продукти, които са европейски и са по-добри и се адаптират към условията в САЩ и обратното. Затова се смята че TTIP ще бъде огромен бум в областта на дигитализацията на страните, казва Божидар Данев.
По оценки на BusinessEurope изискванията на FDA ще предизвикат оскъпяване на европейските стоки в САЩ до 8%, а тромавите митническите процедури ще донесат оскъпяване еквивалентно на до 20% за продуктите изнасяни в САЩ.
В САЩ има забрана за износ на суров петрол и изключителни ограничения за изграждане на транспортна логистика за течен природен газ, казва Божидар Данев. Тоест не може европейски инвеститор да направи терминал за шистов втечнен газ в САЩ и да го изнася за България и обратното, ако имаме шистов газ не може да влезем на техния пазар. Можем да регистрираме американска фирма и да работим чрез нея, но всичко това оскъпява нещата допълнително.
Споразумението няма да бъде подписано скоро и в момента, в който това се случи ние сами те ще започнем да правим консултации и курсове за това, какви са условията, как се издават документи и прочее, казва Божидар Данев. Въпросът дали ще могат да влизат ГМО храни в България все още не е дискутиран, но нещата са по-сложни. Примерно ако има крава, която е хранена с ГМО, то с какъв статут ще бъде млякото й? От своя страна Европа се опитва да наложи изискванията за защита от вредни емисии и прочее, така че би трябвало TTIP да повлияе на САЩ да започене да води по-екологична политика, смята Божидар Данев.