Задълженията за неизплатени заплати са резултат от тежката криза и са натрупани още по времето на Симеон Дянков

Фокус

Фокус: Г-н Данев, министър Хасан Адемов обяви, че всички дължими задължения за неизплатени работни заплати са от порядъка на 80 милиона лева. Как това се отразява на работниците? Не ги ли демотивира?

Божидар Данев: Демотивира ги, разбира се и във всички случаи. Всичко това е негативно за икономиката. Негативно е както за работодателите, така и за работниците. Това е с обратен знак за цялата икономика и цялата икономика няма конкурентоспособност и цялата икономика няма. Закриват работни места, малки предприятия. Това е нормалният резултат на тежката криза.

Фокус: Откъде идват тези големи задължения? Как успя бизнесът да натрупа такива задължения?

Божидар Данев: Бизнесът натрупа тези задължения още по времето на Дянков, когато той пренасочваше дължимите средства. За голямо съжаление тези задължения растяха. Те трябваше да се покриват със заеми от банки. Нещата за голямо съжаление отиват към това, когато икономиката не върви средства отиват първо да се погасяват задълженията към банките и след това данъците и естествено накрая най-потърпевши са работниците. Така че всеки случай е уникален и трудно мога да посоча обща характеристика, тъй като всяко предприятие е уникално. На едното може да не са му върнати кредитите, да не са му върнати средства от държавата, на друго може да не му е върнат данък добавена стойност, а на трето да са му спаднали продажбите. Ако мога общо да кажа, това е резултат от кризата и съответно от мерките, които бяха приложени за излизане по някакъв начин от кризата. В момент, когато изплуваме от кризата, тези неща няма да бъдат така.

Фокус: Трябва ли да има промени в трудовия кодекс и какви?

Божидар Данев: Закона не решава нещата, решава ги икономиката. Ако нещата се направи със закон задължителното плащане, това означава, че ще се закрият работните места. Така че е трудно да се каже, къде е балансът. Дали да се закрият работните места и да се закрие предприятието или да се изплатят заплатите, преди да е тръгнало предприятието на високи обороти.

Фокус: Защо се получава това, след като държавата се е разплатила с бизнеса?

Божидар Данев: Тя се е разплатила с бизнеса, но преди 2 – 4 месеца. Това обаче, са неща, които да натрупвани с години. Това не е въпрос на три месеца. Икономиката имам закъснения, има инерция. Нужни са поне 10 – 15 месеца, за да работи икономиката, за да може да разплати всичките вземания и да могат да бъдат активирани тези забавени плащания.

Фокус: В новия НК се предвиждаше закон за наказването на работодателите заради осигурителни вноски. Каква е опасността от същите санкции?

Божидар Данев: За мен този закон е мракобесен. Този закон дава възможност на хора, които са недоволни от работодателите, които не са спазвали технологичните дисциплини да ги вкарват в затвора. Това е един пълен абсурд. Представете си, че 5 работника не работят като хората и не спазват трудова дисциплина изведнъж отиват и казват в Прокуратурата, че са получавали 100 лева заплата, а законната им е 340 лева за две години. Това автоматически означава, работодателят да влезе в затвора, без да е вярно това нещо, защото те са недобри работници. Не може, когато се прави такова законодателство, то да не е анонсирано към тези, които също би трябвало да си плащат осигуровките- работниците и защо не са сезирали прокуратурата.

Фокус: На какви заплати работят по-голямата част от населението?

Божидар Данев: Не мога да кажа, за по-голямата част от населението, но ще дам пример, че най-ниската работна заплата за сектор ИТ е 1500 лева.

Цветелина ПЕНЧЕВА

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.