Нищо добро не очаква икономиката на страната в следващите месеци, въпреки оставката на правителството
Водещ: Работодателските организации и синдикатите у нас излязоха с обща декларация, в която настояват БНБ да учреди надзорен комитет върху банковата група на Корпоративна търговска банка (КТБ). Как действията на политиците или бездействието им се отразяват на финансите и икономиката на страната, оттам и на бизнеса. Разговорът е с изпълнителния председател на Българска стопанска камара (БСК) Божидар Данев. Г-н Данев, първо по актуалната тема от последните часове – оставката на кабинета. Ще донесе ли тя очакваната стабилност за бизнеса?
Божидар Данев: Едва ли. Както виждате през последните два месеца не е ясно състоянието на икономиката. Докато до месец май нещата вървяха относително добре, не бих казал блестящо, но относително добре. След май месец вследствие на политическите турболенции, ние виждаме, че нещата, поне оттук нататък не изглеждат добре. Като връх на всичко идва и проблемът с КТБ. Това означава, че доста сектори на икономиката ще бъдат блокирани, което в никакъв случай няма да бъде добре.
Водещ: Проблемите с КТБ ли ви провокираха, работодателите и синдикатите, да се обедините и да излезете с обща декларация?
Божидар Данев: Бих казал, че с това преля чашата на отношението на работодатели и синдикати към политическия елит, който в последните няколко месеца показва пълна незаинтересованост към състоянието на икономиката и към развитието на обществото. Както виждате, точен индикатор за подобно поведение е, че БНБ, правителството, всички лидери на партии обявиха, че на 21-ви ще отворят КТБ. Тя не само, че не се отвори, а и никой от тях нямаше доблестта да излезе и да каже поради какви причини тя не е отворена. Тоест какво очаквате от този политически елит и една институция, към която всички имахме най-голямо доверие, а именно БНБ?
Водещ: Какво ви провокира, за да отправите предложение за експертна подкрепа за разрешаване на проблемите в КТБ?
Божидар Данев: Опитите на политическите среди да решават непазарно нещата с КТБ. Непазарните решения в никакъв случай не са полезни. Не само не са полезни, те нанасят огромна загуба в икономиката. Аз ще се върна няколко години назад, когато България наистина беше в много тежко състояние, когато фалираха, ако си спомняте, четири банки, но независимо от всичко, тези банки бяха продадени като банки. Те не бяха продадени на парче, както се опитват сега политиците да направят, да извършат подобна неясна икономическа стъпка, която в никакъв случай не е продиктувана от пазарни решения. Най-същественото е, че ние реално не знаем какво е състоянието на банката. Спокойно до този момент можеше Фондът за гарантиране да пакетира голяма част от депозитите и да ги предложи на другите банки да бъдат изкупени, за да не разходва натрупаните средства в него. Политиците пък казват, че Фондът щял да покрие. Защо той трябва да ги покрие, като той може да ги пакетира и да ги продаде на другите банки, което за другите банки е също огромен плюс, защото те ще получат нови клиенти с техните депозити.
Водещ: Защо според вас това не беше направено?
Божидар Данев: Попитайте политиците, защото политиците имат някакви други планове, които ние не знаем. И ние протестираме именно против тези планове, които са неизвестни за обществото и против тази дълбока непрозрачност. И в САЩ, и в България имаме безкрайно много по-добри решения от това, което в момента се мъти в общественото пространство.
Водещ: В декларацията си настоявате за учредяване на надзорен комитет върху банковата група на КТБ. Каква ще бъде неговата функция?
Божидар Данев: Неговата функция е първо обществото да бъде информирано за реалното състояние на банката, за реалното състояние на нейния портфейл, за нейната капиталова адекватност, за нейната ликвидност, за което в момента, както виждате, ние почти един месец нямаме никаква информация. Какво правят квесторите? Ние непрекъснато сме заливани от противоречиви съобщения.
Водещ: В декларацията на работодателските организации синдикатите се изтъква некомпетентността на компетентните органи. Според Вас кога точно в цялото развитие на казуса с КТБ тази некомпетентност се е проявила най-силно?
Божидар Данев: Най-силно се прояви, след като на 21-ви банката не бе отворена и след като на обществото му стана известно какво е реалното състояние на банката. Каква е нейната реална капиталова адекватност, каква е нейната ликвидност, какво е състоянието на нейния портфейл – това са неща, които обществото би трябвало да знае. Това беше работата на квесторите, това беше работата на този екип, който отиде в КТБ. Започнаха се опити да се внесе закон, с който с парите на данъкоплатците да бъде подкрепена КТБ. Пак политиците обявиха, че ще бъде присъединена към „Креди Агрикол“, която казваха, че е в много тежко състояние, а след това се оказа, че е в много добро състояние. Ето вижте тази противоречива информация кара обществото да настръхне. Това са хората, които ни управляват. Това са хората, на които разчитаме, че ще ни управляват през следващите години.
Водещ: Какво да очакват икономиката и бизнесът в следващите месеци на предизборна кампания?
Божидар Данев: За мен може да се очаква влошаване на състоянието на икономиката, независимо от добрите резултати до месец май. Във всички случаи политическите боричкания, политическите крамоли пъдят инвеститорите, пъдят както чуждестранните, така и българските инвеститори. Продължава и ще продължи изнасянето на национален доход за страната, на резерви от страната, включително и на финансови резерви, така че, това е което очакваме, докато не видим едно стабилно управление с пазарно отношение към българската икономика. За голямо съжаление всички управления досега се опитват държавата да се намесва в търговски отношения. Десетки са примерите. Решаване на проблемите на НЕК и ЕРП-ата, решенията за КТБ. Непрекъснато държавата се намесва в търговски отношения.
Водещ: При така създалата се ситуация, пред какво ще бъде изправен служебният кабинет, за да се справи с икономическата финансова нестабилност?
Божидар Данев: Единствената роля на служебния кабинет е да проведе честни избори, но като разглеждаме положението на политическите сили, ние не сме заразени от един оптимизъм какво да очакваме от следващия парламент.
Водещ: Какво очаквате от следващото редовно правителство?
Божидар Данев Очакваме, първо, да се оттегли държавата от пазара, да се остави пазарът да решава проблемите. Но ние поне в изявлението на партийните лидери не срещаме подобно желание и това ни плаши.
Водещ: Тогава какво може да бъде направено, за да се разреши тази криза, за която говорите?
Божидар Данев: Просто трябва да убедим българската нация да има повече разум.
Симона МЕДАРОВА