Отражението на украинската криза е противоречиво

БГНЕС, 22.04.2014 г.

Отражението на украинската криза върху българския бизнес засега е противоречиво. Все още е рано за окончателни виждания и сумарни заключения.

В момента въздействието е негативно – българският износ е ограничен. Той е около 800 млн. долара и е спаднал значително. Всяка една политическа турбуленция се отразява негативно върху износа.

Кои са, все пак, положителните ефекти? Първото нещо е, че очакваме увеличение на туристическия поток. На второ място – покачването на цените на житните култури. България е голям износител на зърно и това ще бъде положително явление. Има и други положителни явления – например акостиращите на българското пристанище круизни кораби.

Трудно е за окончателни заключения, но балансът в крайна сметка може и да се окаже положителен, ако наистина се покачи цената на зърното. Не забравяйте, че Украйна е един от най-големите износители в света след Канада. Ако теглим чертата в края на годината може да се окаже, че сме спечелили от украинската криза. При всички случаи, обаче, всяко едно подобно смущение в дългосрочен план не е полезно.

По отношение на санкциите срещу Русия, правителството се държи на доста умерена позиция. Имаше дори изказвания, че много трудно ще се съгласим с тежки санкции. Нека не забравяме, че България би била една от най-потърпевшите страни от санкции към Русия.

Газопроводът „Южен поток“ е много сериозна бизнес инициатива, която ще доведе до отваряне на много работни места в страната. Трудно мога да преценя как ще се развие политически въпросът с този проект. Погледите на медиите обаче са насочени към страните, които ще транспортират този газ. Никой не говори кой го потребява.

В края на краищата Русия няма да тръгне да изгражда газопровод, ако няма кой да потребява синьото гориво, което ще тече по него. Очевидно е, че от страна на САЩ има ескалация към по-тежки икономически мерки, докато Европа е по-умерена.

По отношение на България, обаче, такива санкции несъмнено биха се отразили негативно, защото ние сме твърде маргинална икономика, за да можем да погасим всички негативи.

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.