Меценатството в музея

Меценатството в музеяБНР, 19.12.2016 г.

Името на римлянина Гай Цилний Меценат, живял в древен Рим, отдавна е синоним на заможен и щедър ценител, покровител на изкуството и на творците. За първи път това негово име го прославя през 40 година пр. н.е., когато император Октавиан му възлага организацията на собствената си сватба със своята бъдеща съпруга Скрибония. А по-късно е натоварен с преговорите за сдобряване на императора с Марк Антоний в Бриндизи.

Според Уикипедия меценатът е собственик на капитали, който превръща част от своите ресурси в подпомагане на изкуствата, без да получава директна компенсация. Как се осъществява меценатството в България и какви са стимулите на покровителите на изкуството у нас, за да се подпомага развитието на творците? До каква степен музеите и художествените галерии се подкрепят от родните меценати?

За това разговаряме с Божидар Данев, изпълнителен председател на БСК.

„Голямата ми страст винаги е била и си остава изкуството – пише в своя личен блог той. – Там се чувствам истински щастлив и одухотворен, там намирам спокойствие и хармония със себе си и със света. През 2012 година имах щастието тази моя страст да получи реално измерение чрез откриването на галерия UniArt в Нов български университет, чиято първа колекция от картини беше събрана и дарена от моето семейство…“

Чуйте звуковия файл!

Може да харесате още...

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.